A MEVE rendezvényei 2025. év I. félévében

„Egyetlen jótettnek az emléke jobban világit, mint ezer fáklyának a lobogása” (Jókai Mór) 

A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület (MEVE) rendezvényei 2025. év I. félévében:

A már 23 éve Közhasznú Egyesületként működő szervezet a határon túli magyarság, Európa és a nagyvilág magyar vonatkozású emlékeit, más népekkel közös emlék-örökségét kutatja és ismerteti. Szervezetünk kutatásaival, s egyre bővülő adattára, felvételei segítségével 2012-től részt vállalt a Julianus (Nemzeti Adattár) programban. Előadásaink hallgatósága az Egyesület előadásain „bejárja” a megjelölt – és a felkutatott, de még jelöletlen – európai magyar emlékhelyeket, de bemutatásra kerülnek tengerentúli helyszínek is. Az Egyesület munkájának célja, hogy tanulságos művelődéstörténeti előadások, tárlatok keretében tegye ismertté -példaadó és tanulságos gondolataikkal- a nemzet nagyjainak emlékeit. 2025. évi rendezvényeinknél is az aktuális évfordulók emlékezete játszik meghatározó szerepet.. Estjeinkre szeretettel várjuk!

Előadásaink helyszíne: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Székházának BETHLEN GÁBOR TERME. Cím: 1016 Budapest, Gellérthegy u. 30-32. szám, földszint

JANUÁR 

14. (kedd) 18.00 óra: Jeles magyar mérnökök és feltalálók emlékezete (11.) Egy életpálya és emlékei nyomában a felvidéki Szimőtől – a párizsi világkiállításig.225 éve született Jedlik Ányos a természettudós és feltaláló. Dr. Horváth Sándor elnökségi tag előadása, a Jedlik Ányos Gimnázium tanulóinak közreműködésével.

Meghívott vendégünk: Rieger Tibor szobrászművész, a győri Jedlik-Czuczor remekmű (szoborcsoport) alkotója.

Érdekességek az egyik jeles Hungarikum, a hazai Szikvíz-gyártás – s ezáltal a fröccs- megalapozójának életéből.

28.(kedd) 18.00 óra: A magyar játék híre a világban. (2.) „Kempelen Farkastól a Rubik kockáig”. Meghívott vendégeink – rövid bemutatókkal- a nagyszerű hazai játékmúzeumok képviselői. Baltavári Tamás animációs szakértő tanulságos előadása, rövidfilm-illusztrációkkal a történelem játékos ismeretterjesztéséről. Emlékezünk az évfordulós Fekete Istvánra, a keszthelyi emlékház, a Tüskevár Panoptikum bemutatásával is.

  

FEBRUÁR

11.(kedd) 18.00 óra: A magyar matematika-kutatás kezdetei. 250 éve született Bolyai Farkas. Bolyai Farkasra és Jánosra emlékezünk emlékhelyképekkel, a korszakváltó tudósok gondolatait idéző drámával, Kocsis István Kitüntetés című művének felolvasó bemutatásával. Meghívott vendégeink a Bolyai János iskola diákjai.

25.(kedd) 18.00 óra: Jókai Mór emlékezete (1.) 200 éve született a nagy magyar regényíró. A „nagy mesemondó” életének izgalmas részleteiről és emlékeiről Ajkay Alinka tanár, irodalomtörténész előadása a tagság hazai emlékhelyeket bemutató felvételeivel. Közreműködnek a Jókai Mór Általános Iskola diákjai.

MÁRCIUS

11.(kedd) 18.00 óra: A magyar turizmus és vendéglátás emlékei (1.) Táncsics Mihály gyalogtúrái, vándorlásai Európában és természetjárása. Emlékhelyek a tagság felvételeivel. Meghívott vendégeink: a Magyar Kárpát Egyesület, az ország első a világ hetedik turistaklubjának képviselői és a Táncsics Mihály iskola diákjai.

25.(kedd) 18.00 óra.  Jókai Mór emlékezete (2.) Jókai emlékek a testvérvárosi kerületben, Bécsben.

„Az Osztrák-Magyar monarchia írásban és képben”. A sikeres regényíró bécsi és ausztriai emlékei, emlékezete a Wandl Hoteltől az Oberwart-i iskoláig (ahol Egyesületünk emléktáblát helyezett el) az Egyesület felvételeivel. Meghívott vendégeink: Újváry Gábor történész és a Budavári Kézfogás Testvérvárosi Egyesület.

ÁPRILIS

15.(kedd) 18.00 óra: Világkiállító magyarok (5.) Világkiállítás nyílik Oszakában. Áttekintés, érdekességek az ázsiai világkiállításokról és azok magyar sikereiről. Gál Vilmos író, a Magyar Nemzeti Múzeum főmunkatársa, a „Világkiállító magyarok” című kötet szerzője előadása az elmúlt évtizedek kiállításairól és azok magyar vonatkozásairól (már nálunk a Várban megkezdett sikeres előadás -sorozata folytatásaként).

    

29.(kedd) 18.00 óra: A magyar turizmus és vendéglátás emlékei (2.) A magyar emlékhelyek kutatásának és felkeresésének szerepe a kulturális turizmus tudatos alakításában. Meghívott vendégünk: Dr. Kiss Róbert Richard egyetemi dékán és turisztikai szakértő, aki néhány új részletet is feltár az emlékek ismeretterjesztéséről.

MÁJUS

13.(kedd)18.00 óra: Magyar emlékeknél Európában (8.) és a nagyvilágban a 125 éve született Passuth László művei alapján. A nagyszerű művek alapján megismert helyszínekre „utazás” a tagság képeivel és

Passuth Krisztina művészettörténész gondolataival. Meghívott vendég: Komáromi Csaba a PIM muzeológusa.

27.(kedd)18.00 óra: Nemzeti értékeink a Hungarikumok (3.) A matyó népművészet és nemzetközi sikerei nyomában Szingapúrtól-Oszakáig: Meghívott vendégeink a Matyó Múzeum munkatársai és a matyó népművészet és kultúra még élő legjelesebb képviselői. Összeállítás Dinyési János elnökségi tagtársunk szerkesztésében.

  

JÚNIUS

10.(kedd)18.00 óra: Magyar művészek a világban (4.) 100 éve született Tony Curtis. Magyar származású művészek emlékei az Egyesült Államokban. Deák Nóra egyesületi tag, az ELTE Angol-Amerikai Intézet Könyvtárának volt vezetője vetített előadása, az előadó, a tagság saját (és archív) hazai és külhoni felvételeivel. 

24.(kedd)18.00 óra: A magyar óvoda és nőnevelés megalapozása. A 250 éve született óvoda-alapító magyar grófnő, Brunszvik Teréz és a magyar nőnevelés úttörője, Teleki Blanka grófnő emlékei nyomában az egyesületi tagság felvételeivel. Meghívott vendégünk: a Martonvásári Óvodatörténeti Múzeum vezetője.

/ A következő félév- 2025. II. félév- előadásai Klebelsberg Kuno pályájáról, az MTA alapításáról, a „MOHÁCS 500” év előkészületeiről, valamint évfordulós magyar alkotókról és alkotásokról, de további hungarikumok híréről és szerepéről is fognak szólni!  /   

KIADVÁNYAINK, TANULMÁNYAINK:

„Széchenyi-emlékek nyomában, Európában” (2020-ban ismét megjelent az Egyesület Széchenyi-gyűjtését összefoglaló könyvünk, amint az „Az elindultam szép hazámból” és a „Mit adott a magyar reneszánsz a világnak” c. kötetünk 2019. évi újra nyomtatása is). A Rákóczi-emlékév keretében elnyert támogatásból megjelent a megújult „Rákóczi- és kuruc emlékek nyomában, Európában” c. tárlatunk katalógusa (2020 év elején kiegészített kiadásban). Több korábbi kiadványban is szerepeltek munkáink (Magyar Földrajzi Múzeumi Értesítő, Napút kiadó: Zrínyi tanulmány, Bécsi Napló (2016), a bécsi magyarok Európa Clubjának évkönyvében (2020), Magyar Turista magazinban cikkeink (2017-2021), Dinyési János tagtárs Báthory-emlékek nyomában c. és Észak-Tirol magyar emlékei majd Dél-Tirol magyar emlékei c. munkáinak (2022-2024) kiadása.

EMLÉKTÁBLA- ÁLLÍTÁSAINK:

2009-ben: Aranyosgyéresen John Paget (János) emlékére, Isztambulban a Héttoronyban: a „Magyar Rabok” emlékére. 2010.év szeptemberében: a Jendrassik-sír felújítása és kétnyelvű, vésett emléklap elhelyezése a londoni Streatham Park temetőben, 2014. márciusában: Jobbágyiban Gubányi Károly, a mandzsúriai vasút magyar építője emlékére közös táblaállítás az MKKA-val; 2015. év októberében Jókai Mór emléktáblánk elhelyezése Felsőőr (Oberwart) két tannyelvű iskolájában, valamint, 2017-ben Bécsben Juhász László emléktábla elhelyezése. 2016. évben Kárpátalján, majd Csapon a Széchenyi Iskolában majd 2018-ban Csömörön a második Szűcs Sándor emléktáblát állítottunk az 1956-os bátor záhonyi MÁV-vezető emlékére, 2023-ban a NÖRI-vel közös impozáns emlékkő állítása Mányoki Ádám születése 350. évfordulóján a Nemzeti Sírkertben.

Köszönet a támogatóknak:

Az Egyesület köszönetét fejezi ki az elmúlt félévben meghívott előadóknak és a támogató

Bethlen Gábor Zrt.-nek, az SZJA 1% -a felajánlóinak, és dr. Béres Józsefnek az eszköz- támogatásáért. Köszönet az elmúlt évben Borbély Endre, dr. Deák Piroska, Deák Nóra, Dinyési János, Hermány Miklós,

dr. Körösi Mária, Kubesch Mária, dr. Lovag Lea, Szabó Márton, dr. Szabó Rita tagok közreműködéséért,

Káldy Benedek, dr. Horváth Sándor, Tóth Krisztina (Nizza), Horváthné Szathmáry Király Johanna, valamint Pártoló tagjaink, anyagi- vagy eszköz-támogatásáért!

Előadásainkra szeretettel várjuk! Javaslatait, ötleteit, bármilyen támogatását, távoli emlékeinkről készült felvételeit – a készítő nevével – köszönettel fogadjuk.

(a program felelős szerkesztője: dr. Messik Miklós egyesületi elnök)

Az előadások helyszínét a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. biztosítja!