A Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület tagságának ország- és külföld-járó kiállításai és a tárlatokhoz kapcsolódó előadásai (2014. év III. negyedév)

I. Kiállítások a dátumok szerint, esetenként meghosszabbított (módosított) időpontokkal:
2014. július augusztus-szeptember-október

03.15. –   06.15. Marosvásárhely (Bod Péter Tanulmányi Közp.)     A Kossuth-emigráció emlékeinél Európában

05.10.  –  06.30. Pécs (Széchenyi Gimnázium)                                 Széchenyi-emlékek nyomában…

05.18.   – 06.15. Sopron (Szent Mihály templom)            Árpád-házi Szt.  Erzsébet emlékezete a világban…

05.25.   – 06.30. Sopron (Berzsenyi Líceum)                                      Erkel-emlékek nyomában…

05.25.  –  06.30. Budapest (Kazinczy F. iskola, Csepel)                     Rákóczi- és kuruc emlékek Európában…

05.27.  –  06.15. Győrújbarát (Művelődési Ház)                                  Liszt-emlékek Európában…

06.17.  –  07.17. Sárvár (Nádasdy-vár)                                               Széchenyi-emlékek nyomában…

07.05. –   09.30. Leányvár (Szent Erzsébet templom)      Árpád-házi Szt. Erzsébet emlékezete…

08.20. –   09.14. Kaposvár (Városháza, díszterem aula)                    Széchenyi-emlékek…

09.06. –   09.07. Párizs (Magyar Katolikus Misszió)                            Liszt-emlékek Franciaországban, Európában

09.09. –   09.14. Lyon (Amities France-Hongrie Rhone-Alpes,           Liszt-emlékek…

-Grenoble (Amities France- Hongrie Dauphiné)       Liszt-emlékek…

09.19. –   09.21. Valbonne („Féte Internationale”) és Nizza, Azúr-parti Magyarok Egyesületénél: Liszt-emlékek…

09.21.-    10.30. Győr (Rómer F. Művészeti és Történeti Múzeum)   Széchenyi-emlékek (II.)…

09.19.  –  10.13. Budapest (MTA Könyvtára,Vasarely-terem)             Széchenyi-emlékek nyomában (I.)….

09.20.  –  10 20. Budapest (Újhegyi Széchenyi Iskola)               Kossuth emigráció emlékeinél Európában…

10.22. –   11.10. Budapest (Fővárosi Szabó E. könyvtár, Zenei Gyűjt.) Liszt-emlékek Európában…

 

(A Liszt-emlékek… és a Magyarország virága – Árpád-házi Szent Erzsébet emlékezete Európában… című kiállításunk

több hazai és külhoni meghívás helyszínén jelenik meg az ősz folyamán, pontosításuk még folyamatban!)

 

  1. Kiállítások (a tematika szerint):

 

1./„Magyarország virága – Árpád-házi Szent Erzsébet emlékezete Európában”

A korábban 2013-ban Veszprémben (Székesegyház) történt bemutatót követően Felvidéken Nagykaposon, a Magyar Közösségi Házban még június 4-én, az összetartozás napján nyílt meg a tárlat, onnan Zánkára került az Új Nemzedék Központba. Pilisszentkeresztre utazott, majd vissza Budapestre. 2013. év végéig a Szent Ferenc Sebei templomba, ahol Szt. Erzsébet botját őrzik, majd Tatabányán, márciusban Jobbágyiban, utána Sopronban mutattuk be a Szt. Mihály templomban. Július hónapban Leányvárra, a Szent Erzsébet templomba került a tárlat.

 

2./ Széchenyi-emlékek nyomában Európában (1.)

A gyűjtés Munkács, Nagyvárad, Békéscsaba után Újkígyósra a Széchenyi Iskolába került, míg szeptemberben Szolnokon (a városnapon), majd Budapesten, a kőbányai Széchenyi István iskolában került kiállításra november közepéig, majd (csak utána került 2014. év elejétől) Csepelen, a Kazinczy iskolában, majd Kolozsvárott az Apáczai Líceumban, azután Aranyosgyéresen,a Magyar Könyvtárban, majd Nagyenyeden mutatták be. Ezt követően a tárlatot Pécsett, a Széchenyi Gimnáziumban állítják fel, majd augusztusban: Kaposvárra a Városnapokra, a Városháza díszes épületébe, szeptemberben: az MTA. könyvtárába utazik.

 

3./ Széchenyi-emlékek nyomában Európában (2.)

A tárlat Nagykanizsán és Lendván (Bánffy Központ) való kiállítása után Zalaszentgrót, Bak, Siófok, majd Keszthely közönsége előtt került bemutatásra, ahonnan v Zalaegerszegre került a Széchenyi Középiskolába, onnan az egykori Széchenyi-Teleki kúriáról is nevezetes Pölöskére, majd a teljesalakos szép Széchenyi-bronzszoborral ékeskedő Kisbucsára, ahol a Határokon Átívelő Mezőgazdasági Szakmai Napok programjaiban kerül bemutatásra, onnan Kehidakustányra érkezett, a nevezetes Deák Kúriába, majd a márciusban Vasvárra, a Művelődési Házba. Ezt követően Devecserre, majd a közeli Sárvárra, onnan ősszel Győrbe, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumba kerül. ( A tárlat tökéletes másolata az Óbudai Egyetem jóvoltából készült.)

 

 

 

4./ A Kossuth-emigráció emlékeinél Európában

A gyűjtés –mely 1999-ben készült- részben Monokról Erdélybe, Marosvásárhelyre utazott a Bod P. Központba, onnan vissza Budapestre szeptemberben a kőbányai Széchenyi Ált. iskolában – előadással- kerül bemutatásra. 

 

5./ A magyarság virtuóz követe nyomában – Liszt Ferenc emlékeinél Európában

A tárlat 2013-ban Kolozsvárott a Farkas utcai Református Kollégiumban, majd Londonban a Szent István Házban kerül a közönség elé január közepéig. Hazatérve –az Erkel-tárlattal – a budapesti TIT Stúdióban szerepelt, januárban, míg áprilisban, Győrben a Liszt Ferenc nevét viselő zeneiskolában(szeptemberben több külhoni és hazai meghívás várja: Párizs, Lyon, Valbonne, majd Budapest, Fővárosi Szabó E. Könyvtár Zenei Gyűjteménye)

 

III. Gondnokság alatti, állandó kiállításaink (E gyűjtések a gondnoksáővgot vállaló intézménynél kerülnek állandó kiállításra, egy-egy eseti – más meghívásnak megfelelő- ideiglenes elszállítás kivételével):

 

1./ Rákóczi- és kuruc emlékek Európában…

Dunaharaszti: közel 50 hazai és határon túli intézmény meghívása után a II. Rákóczi Ferenc Általános iskola a tárlat állandó gondnokságát és kiállítását vállalta. A tárlat Borsiba, a Rákóczi-kastélyba kapott meghívást, majd október közepétől Bánffyhunyadra (október- decemberben) a Magyar Református Közösségben látható, innen érkezik – Győrújbarát meghívásával- a Művelődési Házba, majd onnan érkezett a csepeli Kazinczy-iskolába.

 

2./„Elindultam szép hazámból…”  Bartók emlékek itthon és a nagyvilágban

A kamara-tárlat 2012.szeptemberétől Budapesten, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában és Gimnáziumban látható. (Az azonos című könyv leírásai alapján vetélkedőt rendeztek a VIII. Őszi Zenei tábor keretében).  A tárlat november közepétől Pécelen, 2013 év végéig Szent Erzsébet iskolában kerül – vetített előadással – bemutatásra, onnan visszakerült állandó kiállítási helyére a Bartók Zeneiskolába. Márciusban –Bartók születése napján- Tar községben kerül a közönség elé, s onnan tért vissza a gondnok-iskolába.

 

3./ Erzsébet magyar királyné európai emlékeinél…

  1. november 6.-tól Budapesten, az Erzsébet királyné Szakközépiskolában látható a tárlat, az intézmény az állandó kiállítást vállalta (1203 Budapest, Kossuth Lajos u. 35.)

 

4./„Kazinczy emlékek nyomában: Érsemjéntől – Széphalomig” Győr, Kazinczy Ferenc Gimnázium: állandó kiállítás, amely az országos Kazinczy versenyen is látható volt. (A tárlat gondnokságát az intézmény vállalta.)

 

5./„Emlékek nélkül nemzetnek híre csak árnyék” – Vörösmarty Mihály emlékezete

Budapest: A Vörösmarty Mihály Általános Iskola (Pestszentlőrinc) a gondnokságot vállalta, állandó kiállítóként.

 

A tagság – 2001- 2013 között készített -22 témában készült kiállításának rövid leírásai

az Egyesület honlapján olvashatók!

Az Egyesület egyre bővülő adattára, gyűjtései (és az iroda keretei) miatt a legutóbbi, 2012. évi határozata szerint:

megbeszélés alapján szívesen adja országjáró kiállításait – a témához és a kiállításhoz méltó – gondnokságba, állandó bemutatásra (az esetenkénti meghívásokhoz, az  elszállítás-visszaszállítás jogának a fenntartásával)

az ezt vállaló oktatási, művelődési intézményekbe.

A feladatok megvalósítását, irodánk működését a NEA, a BGA Zrt. hozzájárulása biztosítja, a felvételek készítését az Óbudai Egyetem segítette, eszközeinkhez a Béres Zrt. önzetlen segítségével járult hozzá,

                       több kiállítás szállítását a Százak Tanácsa –  esetenként a Volánbusz Zrt. – támogatta,

 

 

Budapest, 2014. 08.23.                                                                                                                             MEVE